فناوری موشن کپچر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فناوری موشن کپچر (Motion capture)

مطمئنا تا به حال فیلم ها و انیمیشن های بزرگ هالیوودی را دیده اید که جلوه های ویژه آنها بسیار زیبا و لذت بخش ساخته می شوند. اما در کنار این جلوه های ویژه یک انیمیت بسیار روان دیده می شود که حرکات با واقعیت بسیار نزدیک است. از این گونه فیلم ها می توان به فیلم های آواتار و انیمیشن های بیوولف (Beowulf)، ماجراهای تن تن و حتی بازی های ویدئویی همچون سرزمین ناشناخته اشاره کرد.

 

ضبط حرکت (Motion capture)، ردیابی حرکت (motion tracking) و mocap اصطلاحاتی می باشند که برای توصیف جنبش یا حرکت افراد و اشیاء در صحنه سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. از این فناوری در سرگرمی (سینما، بازی و …)، ارتش (برای شبیه سازی میدان نبرد)، ورزش و برنامه های کاربردی پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

در سرگرمی هایی همچون فیلم و بازی فناوری موشن کپچر اقدامات و حرکات هنر پیشه ها را ثبت می کند و پس از این اقدام اطلاعات مربوط به انیمیت (حرکت دهی مفصل ها، استخوان ها، ماهیچه ها، صورت، انگشتان پا و دست) را به کامپیوتر برای تجزیه و تحلیل محیط دو بعدی و یا سه بعدی می فرستد. در مکان یا محیطی که حرکات ضبط می شوند (Motion capture) یک یا چند شخص لباس های مخصوص به همراه چندین سنسور از پیش تعیین شده بر روی لباس به تن خواهند کرد و در اطراف هنرپیشه ها چندین دوربین (به صورت متغییر از ۲۵ دوربین شروع شده و تا ۱۲۵ دوربین خواهد رسید) قرار می گیرند و آن دوربین های مخصوص حرکات آنها را ضبط می کنند.

در مرحله بعد حرکات وارد کامپیوتر می شوند تا توسط اپراتور کنترل شوند. حال تصاویر بر روی مانیتور نقش بسته اند و اگر حرکات توسط کارگردان مورد قبول و پذیرش قرار گیرد، او به همه اعلام خواهد کرد و اما اگر نباشد دستور تکرار حرکت را خواهد داد. در سیستم هایی که از ۲۵ دوربین استفاده می کنند امکان ضبط حرکات در کنار ضبط صدای بازیگران وجود ندارد.

در این سیستم پس از ضبط حرکات بازیگران و هنرپیشه ها باید صداهای خود را ضبط کنند. اما در سیستم هایی که از ۶۵ تا ۱۲۵ دوربین پشتیبانی می کنند، هنرپیشه ها می توانند حرکات خود را به همراه صدای خود ضبط کنند. این نوع سیستم می تواند تعداد زیادی از نشانگرها را در نرخ فریم ضبط معمولا حدود ۱۲۰ تا ۱۶۰ فریم در ثانیه (FPS) ضبط کند و منظور از نشانگرها اجسامی کوچکی مثل دکمه های روی پیراهن و یا نخ های روی یک چفیه می باشد. از جمله بازی که از این سیستم پشتیبانی می کند می توان به بازی آن سوی دو روح با فناوری کارا ساخته دیوید کیج اشاره کرد.

مزایای استفاده:

ضبط حرکات با استفاده از چنین سیستمی نسبت به حرکت دهی سنتی (دستی توسط انیماتور) چندین مزیت دارد که به ترتیب عبارت اند از:

۱) سریع تر دریافت شدن خروجی حرکت به دست انیماتور.

۲) شرایط کار آسان با آن و ارائه دادن امکانات بسیار زیاد برای ویرایش حرکات.

۳) بهترین شبیه ساز ۱۲ اصل یا قانون انیمیشن.

۴) به صرفه بودن هزینه استفاده از سیستم و کاهش هزینه تولید محتوا (فیلم بازی). البته برای استودیوهای بزرگ تولید کننده.

یکی از بهترین و یا حتی قدرتمند ترین نرم افزارهایی که در این زمینه از این سیستم حمایت می کند، نرم افزار ساخت شرکت اتودسک به نام Autodesk MotionBuilder است. در این نرم افزار با انبوهی از سیستم تدوین حرکت مواجه خواهید شد که کاربر در اولین برخورد با نرم افزار حالت شگفت زدگی پیدا خواهد کرد. در تصاویر زیر می توانید عکس هایی از محیط نرم افزار را مشاهده کنید.

ضبط حرکات صورت در هنرپیشه ها در این سیستم علاوه بر دوربین تسط اسکنرهای لیزری که در کنار دوربین سوار شده اند صورت می گیرد. این اسکنرها حرکات صورت را واقعی تر و ظریف تر نشان می دهند و مخاطب درک درستی بین حرکات بدن و دهان شخصیت در انیمیشن کامپیوتری یا CG خواهد رسید.

دنیای جذاب موشن کپچر

ضبط حرکت (Motion capture)، ردیابی حرکت و mocap اصطلاحاتی می باشند که برای توصیف جنبش یا حرکت افراد و اشیاء در صحنه سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند.

یقینا تا کنون فیلم ها و پویانمایی های گوناگونی را در سینمای هالیوود و حتی اخیرا سینمای خودمان دیده اید که از جلوه های ویژه جذاب و بسیار زیبا استفاده می کنند. این جلوه های ویژه کاملا شبیه دنیای واقعی هستند و حرکات کاراکترها شبیه به حرکات آن ها در دنیای واقعی است.

از این گونه فیلم ها می توان به فیلم های آواتار و انیمیشن های بیوولف، ماجراهای تن تن و حتی بسیاری از بازی های ویدئویی همچون سرزمین ناشناخته اشاره کرد.

همانطور که می دانید بعد از ابداع فناوری ضبط سه بعدی حرکات و انتقال آن به رایانه، فیلم، بازی های رایانه ای و خصوصا انیمیشن ها پا به دنیای جدیدتری گذاشتند. در واقع این فناوری، کارگردانان را توانا می ساخت که بتوانند سکانس هایی با حداکثر کیفیت و شبیه بودن به حرکات افراد در دنیای واقعی بسازند و بیننده کاملا احساس می کند حرکات این کاراکترها کاملا مشابه حرکات افراد در دنیای واقعی است.

اما اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از موکپ داشته باشیم می توان گفت، موشن کپچر به مجموعه تکنیک های اطلاق می شود که اجازه می دهد حرکات یک عنصر واقعی (که لزوما انسان نیست) ضبط، و به یک محیط سه بعدی در رایانه منتقل کرد.

علاوه بر اینکه امروزه بیشتر بازی های رایانه ای از این فناوری برای ساخت بازی ها جذاب تر و مهیج تر استفاده می کنند در عرصه پزشکی و توانبخشی نیز کاربردی خاص دارد. برای مثال کودکی که مشکل حرکتی دارد پزشکان معمولا در نهایت با ضبط حرکات مفاصل آن به این شیوه، فرد را درمان می کنند

انواع موکپ

موشن کپچر به چند صورت مختلف بسته به نیاز و محیط انجام می شود، اما از انواع می توان به 1- نوری 2- مکانیکی3- الکترومغناطیسی اشاره کرد. معمولا در صنعت سینما و ساخت انیمشن ضبط تصاویر به صورت نوری بیشترین کاربرد را نسبت به سایر فناوری ها دارد اما در بعضی مواقع نمی توان به صورت اپتیک یا نوری تصاویر را منتقل کرد که در ادامه گفته مشود.

موشن کپچر چگونه عمل می کند؟

شاید در بعضی از پشت صحنه های ساخت انیمشن یا فیلم ها دیده باشید که شخصیت های آن بر روی بدن خود توپ های سفید رنگی را چسبانده اند، در واقع این توپ ها سنسورهای منعکس کننده نوری هستند که حرکات ان ها توسط دوربین های مخصوص که نسبت به حرکات آن ها حساس هستند، ضبط شده و به محیط سه بعدی انتقال پیدا می کند.

واضح است که معمولا این توپ ها در مفاصل و دست های شخص جایگزین می کنند تا حرکات به طور کامل و طبیعی به رایانه منتقل شود.

اما پس از اینکه حرکات فرد توسط دوربین ها به رایانه منتقل شد نوبت به آن می رسود این حرکات بر روی کاراکتر مورد نظر در دنیای مجازی تطبیق داده شود. در واقع مفاصل فرد بازیگر برو روی کاراکتر ساخته شده برده شود و سرعت حرکات تنظیم شود.

موشن کپچر مکانیکی و الکترومغناطیسی

در حالت مکانیکی فرد یک سری سنسورهای حرکتی را برو روی بدن خود همانند یک لباس نصب می کند و در این حالت دیگر نیازی به دوربین های ثبت حرکات نیست زیرا حرکت خود همین سنسورها به رایانه منتقل می شود و به دلیل کم هزینه بودن کاربرد زیادی را مواقعی که سازنده می خواهد هزینه کمی را انجام دهد دارد.

اما در سیستم ضبط حرکت الکترومغناطیسی بر روی لباس مخصوصی که فرد می پوشد فرستنده های الکترونیکی متصل می کنند که امواج آن توسط گیرنده های آن دریافت و پس از یک پروسه خاص به رایانه منتقل می شود. همه این روش های که بیان شد بسته به نیاز کارگردان و نوع صحنه ها انتخاب می شود. برای مثال در فیلم ارباب حلقه ها بیشتر صحنه های فیلم با استفاده از سنسورهای الکترومغناطیسی ساخته شد.

دیگر کاربردها

کاربرد این فناوری فقط به عرصه سینما و انیمشن منتهی نمی شود بلکه امروزه کاربردهای زیادی در عرصه های مختلف دارد. علاوه بر اینکه امروزه بیشتر بازی های رایانه ای از این فناوری برای ساخت بازی ها جذاب تر و مهیج تر استفاده می کنند در عرصه پزشکی و توانبخشی نیز کاربردی خاص دارد. برای مثال کودکی که مشکل حرکتی دارد پزشکان معمولا در نهایت با ضبط حرکات مفاصل آن به این شیوه، فرد را درمان می کنند

حتی در عرصه ورزشی نیز در درجات حرفه ای از حرکات فرد ورزشکار موشن کپچر تهیه می شود و و مربیان به این وسیله حرکات اشتباه ورزشکاران خود و ضعف عضلانی آنان پی می بردند.

دیدگاه‌ها   

Noreen
0 #1 Noreen 1394-12-25 08:45
Tax law about businesses in the USA is ever changing.
As with everything else, it is only the mindset of the entrepreneur that dictates the success and failure of a company.
Before you do this, examine the publication online to ensure that its website is user friendly.
نقل قول کردن | گزارش به مدیر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Top