نقد فیلم

تازه های نقد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ghsnfi3ff

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

صار اَبَر که این روزها تقریبا می توانید در تمام فیلمهای سینمای ایران ملاقاتش کنید، بازیگر نقش اصلی مرد می باشد. نگار جواهریان که در فیلمهای « ملبورن » و « حوض نقاشی » خوش درخشیده بود،نیز بازیگر نقش اصلی زن فیلم می باشد. اکبر عبدی هم که نیاز به معرفی ندارد، یکی از بازیگران نقش مکمل فیلم است.

داستان فیلم درباره چیست ؟

عطا ( صابر اَبَر ) و معصومه ( نگار جواهریان ) زوج جوانی هستند که به تازگی صاحبخانه شان به آنها اعلام کرده قصد دارد اجاره خانه را افزایش دهد. افزایش کرایه خانه باعث می شود تا عطا با پرداخت اجاره مشکل پیدا کند و...

کارگردان کیست ؟

علی ملاقلی پور که فرزند مرحوم رسول ملاقلی پورِ کارگردان می باشد. وی سالهاست که به عنوان دستیار کارگردان در سینما فعالیت می کند و در فیلمهایی نظیر « سیزده » و « اینجا بدون من » حضور داشته است. « قندون جهیزیه » اولین فیلمی است که علی ملاقلی پور کارگردانی کرده است.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Ghandoun_Jahizieh/thumbs/phoca_thumb_l_2.jpg

حواشی فیلم؟

پس از به نمایش در آمدن فیلم « محمد رسول الله ( ص ) » ، برخی از سانس های نمایش فیلم « قندون جهیزیه » به این فیلم اختصاص یافت که همین موضوع سبب عصبانیت شدید علی ملاقلی پور شد. وی در بازی خیریه تیم منتخب ستارگان فوتبال جهان و ستارگان فوتبال ایران، به یکباره با لباسی که پوستر فیلم بر روی آن درج شده بود به میانه زمین دوید و تبدیل به جیمی جامپ دنیای فوتبال شد تا به این شکل به وضعیت بوجود آمده برای اکران فیلمش اعتراض کند!

نکات مثبت فیلم ؟

فیلم برای بیان داستان طنزش متوسل به انواع و اقسام توهین های اجتماعی و فردی نمی شود و بجای آن، موقعیت می سازد و از موقعیت هایش طنز می سازد. پس از مدتها، مشاهده یک طنز در سینمای ایران که در آن هیچکس به دیگری توهین نمی کند، یک امتیاز مثبت است.

« قندون جهیزیه » خوشبختانه چندتایی موقعیت طنز ناب هم ایجاد می کند که مخاطبش را بخنداند. البته ملاقلی پور نمی تواند در این ارتباط نمره کاملی بگیرد؛ تنها چند شوخی فیلم می گیرد.

بازی صابر اَبَر و نگار جواهریان برگ برنده « قندون جهیزیه » می باشد. این دو حضور بازی متفاوتی نسبت به آنچه که در چند سال اخیر از آنان شاهد بودیم در این فیلم ارائه کرده اند که تماشایی و بامزه هست.

نکات منفی فیلم ؟

فیلم شخصیت های مکمل گنگی دارد که داستانهایشان بی سر و ته است. داستانهای مکمل نظیر علاقه سرهنگ به مدیر ساختمان یا مخصوصا رابطه عطا و برادرانش، هیچ نقشی در پیشبرد فیلمنامه ندارند و اگر از فیلم حذفشان کنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

« قندون جهیزیه » در یک سوم پایانی بطور کامل از رمق می افتد و قادر نیست داستانش را به نقطه سرانجامی برساند و با یک پایان بندی بد، قائله را ختم می کند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Ghandoun_Jahizieh/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

حرف آخر :

« قندون جهیزیه » بیشتر از هرچیز مخاطب را به یاد ساخته ارزشمند سینمای ایران ، « اجاره نشین ها » ، می اندازد. البته ابدا نباید هنگام تماشای « قندون جهیزیه » آن را با فیلم مذکور مقایسه نمود اما بهرحال حال و هوای مشترکی میان این دو فیلم حکمفرماست. اولین تجربه علی ملاقلی پور درخشان نیست اما مخاطب را ناامید هم نمی کند.

منتقد: میثم کریمی

Ghando222e

نام فیلم : قندون جهیزیه 

کارگردان : علی ملاقلی پور

نویسنده : علی ملاقلی پور

تهیه کننده : سعید سعیدی

مدیر فیلمبرداری:مسعود سلامی

طراح صحنه و لباس: غزاله معتمد

بازیگران :صابر اَبَر ، نگار جواهریان، اکبر عبدی ، افسان

منبع:moviemag

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

بیوگرافی

از کارشناسان حرفه ای و مجرب ما مشاوره بگیرید.
درخواست مشاوره